KONIEC Z ZAWIERANIEM UMÓW NA PRĄD LUB GAZ POZA LOKALEM PRZEDSIĘBIORSTWA !

Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Świdwinie informuje, że od dnia 3 lipca 2021 r. nie może zostać zawarta umowa sprzedaży paliw gazowych lub energii elektrycznej (w tym również umowa kompleksowa) z odbiorcą paliw gazowych lub energii elektrycznej w gospodarstwie domowym poza lokalem przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta. Zawarcie takiej umowy jest z mocy prawa nieważne (podstawa prawna: art. 5 ust. 4c ustawy Prawo energetyczne).

Wprowadzenie zakazu zawierania tego typu umów poza siedzibą przedsiębiorcy, to odpowiedź ustawodawcy na liczne skargi konsumentów, którzy wprowadzani w błąd przez przedstawicieli handlowych zawierali niekorzystne dla siebie umowy. Przedstawiciele firm często wykorzystywali niewiedzę, chorobę lub podeszły wiek potencjalnych klientów kusząc obietnicą niższych rachunków. Liczne zawiadomienia o stosowaniu nieuczciwych lub agresywnych praktyk rynkowych przez przedsiębiorców były składane przez rzeczników konsumentów z całego kraju (w tym przez PRK w Świdwinie) do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 20 maja 2021 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy prawo energetyczne, w której m.in. wprowadzono zakaz zawierania umów na prąd lub gaz w mieszkaniach konsumentów.

Mając powyższe na uwadze Rzecznik Konsumentów informuje, że zawierając umowę w punkcie sprzedawcy, odbiorca powinien przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się z jej treścią (w szczególności z zapisami dotyczącymi opłat, okresem obowiązywania umowy oraz warunków jej rozwiązania). Należy także dopilnować, aby sprzedawca wraz z egzemplarzem zawartej umowy wręczył odbiorcy wszystkie jej załączniki jak np. cennik i ogólne warunki umowy. WAŻNE ! Po zawarciu umowy odbiorcy nie przysługuje prawo do odstąpienia od umowy bez podania przyczyn, w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia (jak to miało miejsce przy zawieraniu umów poza lokalem przedsiębiorstwa).

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Katarzyna Piskorz