A- A A+

logo pl

Rozwój Powiatu Świdwińskiego

Warto przeczytać

free joomla image slider
responsive jquery slider joomla

Nieodpłatna Pomoc Prawna

NPP1

Pomoc Ukrainie

 

 

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg

Rozlicz Pit w powiecie świdwińskim

Kalendarz Wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Biuletyn Informacji Publicznej

bip1

Regionalny System Ostrzegania

g418

Zachodniopomorskie. 30 lat Samorządności i Przemian

NFOŚiGW

Regulamin udostępniania miejsca na stronie

regulamin

Powiatowy Portal Mapowy

g3518

Sesje Rady Powiatu

Szlaki Turystyczne

Ścieżki rowerowe zlokalizowane na terenie powiatu świdwińskiego
I.    ŚCIEŻKA "Zwiniętych torów" Połczyn-Zdrój 0.00 /ul. Koszalińska dr. wojewódz.163 ↑ 3,20 skrz. z dr. powiatową 1088 Z Świdwin-Połczyn-Zdr. 6,28 z dr. Zajączkówko-Nowy Toporzyk → 8,59 wieś Dobino→ 10,87 wieś Toporzyk → 13,92 skrz. z dr.Gawroniec- Nowe Worowo→ 15,85 / Granica powiatu / Prawdziwą gratką dla cyklistów odwiedzających Połczyn-Zdrój jest ścieżka rowerowa do Złocieńca. Trasa długości około 27 km wiedzie dawnym nasypem kolejowym, z którego zdjęto tory, położono asfalt i udostępniono wyłącznie rowerzystom. Ścieżka rozpoczyna się przy ul. Koszalińskiej (droga wylotowa w kierunku Białogardu i Koszalina), ale z centrum miasta można do niej dojechać również ulicami: Chrobrego oraz Sobieskiego przez angielską część Parku Zdrojowego (mijając zalew, sanatorium Borkowo, źródełko, zabudowania osady Międzyborze i siedzibę Leśnictwa Ogrodno). Ścieżka prowadzi przez najbardziej malownicze tereny Drawskiego Parku Krajobrazowego, a ze względu na położenie na nasypie kolejowym nie ma tu stromych podjazdów. Jest to więc idealna trasa dla rowerzystów o słabszej kondycji lub/i zaawansowanych wiekowo, chcących nasycić oko pięknymi widokami. Oprócz pejzaży na trasie, na uwagę zasługuje miejscowość Toporzyk, w której bardzo ładnie prezentuje się bryła neogotyckiego kościoła z XIX wieku, warto odwiedzić również działające tam gospodarstwa agroturystyczne „Dom nad rozlewiskiem” i „Dolina Trzech Stawów”.                                                                                                                                                                                         
II.     ŚCIEŻKA Świdwin - Świdwin Osiedle  ul. Połczyńska 0.00 → 0,43 ↑ skrzyżowanie z ul. Spacerową→  2,17 → skrzyżowanie z drogą na Świdwinek ↓→ 2,41 pomnik samolotu → 2,92 wjazd do Jednostki wojskowej -.Utworzona w 2013 roku wraz z modernizacja drogi wojewódzkiej na odcinku Świdwin – Świdwin Osiedle - Ścieżka rowerowa łącząca Miasto Świdwin z osiedlem Wojskowym przy Jednostce Lotniczej.  Całość trasy ścieżki ma 2,92 km.
III. ŚCIEŻKA przy ul. Drawskiej - Świdwin  - Początek trasy znajduje się na wysokości budynku przy ulicy Drawskiej 1 (obecnie sklep sieci Biedronka). Trasa biegnie po lewej strony ulicy Drawska/DW162. Trasa kończy się przed skrzyżowaniem z ulicą Podmiejską, na wysokości budynków gospodarczych przy ulicy Drawskiej 56. Na wysokości ulicy Drawskiej 47 w parku miejskiego, około 50 metrów od ulicy Drawskiej znajduje się ciekawy obiekt jakim jest wieża Bismarcka - jedna z czterech (dawniej pięciu) zachowanych Wież Bismarcka na Pomorzu, wybudowana w 1911 roku. Całość trasy ścieżki ma 1,2 km.
IV. ŚCIEŻKA Świdwin centrum - stacja paliw - Trasa rozpoczyna się na ulicy Armii Krajowej przy skrzyżowaniu z ulicą ks. Popiełuszki na wysokości cmentarza komunalnego. Trasa prowadzi przy ulicy Armii Krajowej/DW162 na północny wschód w stronę ulicy Reymonta. Na wysokości skrzyżowania z ulicą Spółdzielczą, trasa kieruje się na ulicę Spółdzielczą w kierunku Stacji Paliw. Trasa kończy się na wysokości stacji paliw "Orlen". Około stu metrów od początkowego punktu trasy znajduje się Park Wodny "Relax" - kompleks rekreacyjno - sportowy, w którego skład wchodzi m.in. basen sportowy, basen rekreacyjny, zjeżdżalnia, siłownia, sauna, kręgielnia. Całość 1,85 km
V. ŚCIEŻKA przy Zamku - Świdwin  - Trasa prowadzi ulicą Niedziałkowskiego/DW152 na południowy zachód w stronę ulicy Grodzkiej. Rozpoczyna się na wysokości Starostwa Powiatowego w Świdwinie na wysokości skrzyżowania z ulicą Mieszka I. Po drodze trasa mija średniowieczny zamek, który został  wybudowany w XIII wieku. Następnie trasa prowadzi przez czynny  strzeżony przejazd kolejowy ze szlabanami. Po znalezieniu się na rondzie należy kierować się w drugi zjazd w ulicę Szczecińska/DW151. Trasa kończy się na wysokości budynków warsztatowych Zespołu Szkół Rolniczych CKP im. Stefana Żeromskiego będącego jednostką Starostwa Powiatowego w Świdwinie -Całość 0,45 km http://www.polczyn-zdroj.pl/lepiej-na-sciezce/

VI. ŚCIEŻKA Połczyn-Zdrój centrum  - Trasa rozpoczyna się przy rondzie na wysokości numeru Grunwaldzka 37. Dalej należy się kierować przy ulicy Wojska Polskiego/DW163. Na wysokości skrzyżowania z ulicą Demokracji mijane jest skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną. Trasa prowadzi do ronda łączącego ulicę Wojska Polskiego/DW163 z ulicą Wojska Polskiego/DW163. Na rondzie należy przenieść się na przeciwległą stronę ulicy, gdzie trasa prowadzi  z powrotem przy ulicy Wojska Polskiego/DW163 do skrzyżowania z ruchem okrężnym na wysokości ulicy Grunwaldzkiej 37. Około 100 metrów od trasy przy rondzie łączącego ją z ulicą Warszawską znajduje się nowoczesne kino Goplana w budynku Centrum Kultury w Połczynie Zdroju wraz z Galerią sztuki i zewnętrzną siłownią. Również na tej wysokości w odległości około 50 metrów od trasy zaczyna się niezwykle uroczy Park Zdrojowy. Po przeciwległej stronie ulicy Wojska Polskiego na wysokości Placu Tysiąclecia około 100 metrów od trasy znajduje się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Połczynie - Zdroju będący jednostką Starostwa Powiatowego w Świdwinie.    www.powiatswidwinski.pl – Turystyka    Ścieżki rowerowe- Całość 1,85 km
VII. Ścieżka rowerowa z Połczyna w kierunku Świdwina powstała w 2019r. Nowa  droga przebiega starym nasypem kolejowym z Połczyna - Zdroju ( w kierunku Świdwina), od byłego przejazdu kolejowego w okolicy ogrodów działkowych przy drodze wojewódzkiej 163 i dalej w kierunku byłego przystanku PKP w Dziwogórze , dalej (równolegle do drogi wojewódzkiej152) poprzez skrzyżowanie z drogą powiatową do Wardynia Górnego ( przejeżdżamy obok zakładu przetwórstwa spożywczego -Pomerania Frucht w Dziwogórze i Międzygminnego Składowiska Odpadów w Wardyniu Górnym) do skrzyżowania drogi 152 z drogą powiatową -w kierunku Jezierzyce- Lipie – Rąbino.- Całość 5,0 km
VIII. GREENWAY - NASZYJNIK PÓŁNOCY- gmina Połczyn-Zdrój, długość szlaku na terenie powiatu: 31,550 km .  Trasa biegnąca ścieżką rowerową, wytyczoną wzdłuż dawnego nasypu kolejowego ze Złocieńca do Połczyna-Zdroju, a następnie dołącza do niebieskiego szlaku pieszo-rowerowego Szwajcarii Połczyńskiej.
IX.  SZLAK DZIEDZICTWA TECHNIKI I ARCHITEKTURY  gminy: Świdwin, Brzeżno, dług. szlaku na terenie powiatu: 12,700 km.   Szlak biegnie przez miejscowości powiatów: łobeskiego i świdwińskiego, mijając na swojej trasie zabytkowe obiekty architektury pałacowej i dworskiej, dawne wiadukty kolejowe, młyny i gorzelnie, a także jedną z największych na Pomorzu Zachodnim kopalni kruszywa.

Razem ścieżki rowerowe 73,37 kmTrasy turystyczne i szlaki tematyczne na terenie powiatu świdwińskiego
1. SZLAK DZIEDZICTWA TECHNIKI I ARCHITEKTURY  kolor oznakowania: czarny, gminy: Świdwin, Brzeżno, dług. szlaku na terenie powiatu: 12,700 km.   Szlak biegnie przez miejscowości powiatów: łobeskiego i świdwińskiego, mijając na swojej trasie zabytkowe obiekty architektury pałacowej i dworskiej, dawne wiadukty kolejowe, młyny i gorzelnie, a także jedną z największych na Pomorzu Zachodnim kopalni kruszywa.
2. DOLINA PIĘCIU JEZIOR kolor oznakowania: niebieski, gmina Połczyn-Zdrój długość szlaku na terenie powiatu:    9,950 km . Szlak prowadzący przez najciekawsze punkty widokowe Szwajcarii Połczyńskiej, z punktem kulminacyjnym w rezerwacie Dolina Pięciu Jezior.
3. SZLAK SZWAJCARII POŁCZYŃSKIEJ kolor oznakowania: czerwony, gmina Połczyn-Zdrój, dług. szlaku na terenie powiatu: 34,100 km. Szlak przeznaczony dla zaawansowanych rowerzystów, wiodący leśnymi duktami przez najwyższe wzniesienia Pojezierza Drawskiego, których wysokość przekracza 220 m.
4. PRADOLINA DĘBNICY  kolor oznakowania: niebieski, gmina Połczyn-Zdrój, długość szlaku na terenie powiatu: 21,200 km.   Szlak prowadzący w przez najciekawsze przyrodniczo i krajobrazowo tereny leśne na wschód od Połczyna-Zdroju, z kulminacją w rejonie jeziora Kołacz przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Połczyn.
5.GREENWAY - NASZYJNIK PÓŁNOCY kolor oznakowania: zielony, gmina Połczyn-Zdrój, długość szlaku na terenie powiatu: 31,550 km .  Trasa biegnąca ścieżką rowerową, wytyczoną wzdłuż dawnego nasypu kolejowego ze Złocieńca do Połczyna-Zdroju, a następnie dołącza do niebieskiego szlaku pieszo-rowerowego Szwajcarii Połczyńskiej.
6. KOCIOŁ ŚWIDWIŃSKI kolor oznakowania: zielony, gminy: Świdwin, Brzeżno, dług. szlaku na terenie powiatu: 62,700 km.   Trasa wiedzie przez tereny walk, które odbyły się w lasach na południe od Świdwina w marcu 1945 r. podczas oblężenia korpusu wojsk niemieckich przez oddziały I Armii Wojska Polskiego.
7. SZLAK PRZYRODNICZY DRAWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO.  gmina: Połczyn-Zdrój, długość szlaku na terenie powiatu: 18,650 km. Dość trudny do przebycia szlak, wiodący przez górzyste, porośnięte buczynami tereny Drawskiego Parku Krajobrazowego; po drodze liczne punkty widokowe.
8. SZLAK SOLNY  kolor oznakowania: czerwony,gmina: Połczyn-Zdrój,dług. szlaku na terenie powiatu: 32,450 km. Szlak z Kołobrzegu do Czaplinka, prowadzący trasą, którą podążali niegdyś kupcy przewożący nadmorską sól do Wielkopolski
9. SZLAK SZWAJCARII POŁCZYŃSKIEJ  kolor oznakowania: niebieski, gmina: Połczyn-Zdrój, dług. szlaku na terenie powiatu: 16,550 km.  Trasa szlaku wiedzie wraz z zielonym szlakiem rowerowym Greenway przez słabo zaludnione, górzyste i leśne tereny na południowy wschód od Połczyna-Zdroju.
10. SZLAK WOKÓŁ POŁCZYNA-ZDROJU  kolor oznakowania: żółty, gmina: Połczyn-Zdrój, długość szlaku na terenie powiatu: 15,450 km.  Typowo spacerowy szlak prowadzący polnymi i leśnymi drogami wokół miasta-uzdrowiska; po drodze liczne punkty widokowe.
11.SZLAK SKARBÓW SŁAWOBORSKICH LASÓW I DOLINY POKRZYWNICY kolor oznakowania: żółty, gminy: Sławoborze, Rąbino, dług. szlaku na terenie powiatu: 24,000 km, Szlak o charakterze ścieżki edukacyjnej, prowadzący przez tereny na wschód od Sławoborza - Kłodzińskie Góry z najwyższą w gminie górą Klorówką, oraz dolinę Pokrzywnicy wraz z zalewem Sidłowo.
12 . SZLAK KONNY: Z zachodu na wschód Pojezierza Drawskiego prowadzi szlak konny o długości 186,4 km, który łączy Łobez z Białym Borem. Jest oznakowany pomarańczową kropką o średnicy 6 cm umieszczoną na białym prostokącie. Szlak podąża mało uczęszczanymi gruntowymi drogami i ścieżkami, w wyjątkowo malowniczym krajobrazie, mijając 25 jezior i przecinając 7 rzek: Starą Regę, Wogrę, Bliską Strugę, Dębnicę, Piławę, Płytnicę, Gwdę i Dołgą. Przez gminę Połczyn-Zdrój przebiega fragment o długości około 32 km. Granicę gminy od strony południowo-zachodniej szlak przekracza w okolicy miejscowości Stare Resko i dalej prowadzi przez Skarbimierz, Zajączkowo, Widów, Jelonki, Ogrodno, Brzękowice i Kocury, za którymi przechodzi na teren gminy Barwice.
13. Ścieżka edukacyjna „Dbając o figurę poznaję naturę” Jedna z najmłodszych atrakcji turystycznych gminy Połczyn-Zdrój oddana do użytku w lipcu 2013 roku. Stworzony przez Nadleśnictwo Połczyn szlak stanowi oryginalne połączenie klasycznych ścieżek edukacyjnych wyposażonych w tablice informacyjne, ławostoły, wiaty itp. z urządzeniami do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Na trasie ścieżki znajdują się dwa place z tzw. siłowniami zewnętrznymi i kilkanaście tablic edukacyjnych. Trasa rozpoczyna się przy schronisku „Tadeuszówka”(obok sanatorium„ Borkowo”) i tam też znajduje się pierwszy placyk z urządzeniami do ćwiczeń, dalej prowadzi przez Wilcze Jary, przecina drogę wojewódzką 173, mija Grodzisko, przecina drogę wojewódzką 163, gdzie znajduje się kolejna minisiłownia i kończy się przy drodze asfaltowej z Połczyna-Zdroju do Ogrodna. Niektórzy turyści sądzą, że jest to pętla kończąca się w miejscu startu, dlatego wybierając się na wycieczkę tym szlakiem należy nastawić się na przebycie go w obie strony (łącznie 13 km) lub powrót do miasta drogą asfaltową przez Ogartówko (łącznie ok. 10 km).                                                                                                                                                      
14. Szlak konny -  Pętla wokół jezior Bystrzyno Małe i Bystrzyno Wielkie - Długość 18,6 km. Niemierzyno - Bystrzynka - jezioro Bystrzyno Małe - jezioro Bystrzyno Wielkie - Polakowo – Rogalinko.
15. Szlak konny - Pętla wzdłuż doliny rzeki Regi - długość 10,6 km. Sława - Kluczkówko - Cieszeniewo.
16. Szlak konny - Pętla przy leśniczówce Karsibór -długość 4,1 km. Grabczewo (leśnictwo Karsibór) - Karsibór - Grabczewo.
17. Szlak konny - Pętla w okolicy stanicy konnej - długość 14,1 km. Marysin - Samostrzel - Klęcko - jezioro Klęckie.
18. Szlak konny - Pętla w okolicy Zajączkowa - długość 5,9 km. Zajączkówko - Zajączkowo - Samogórze - Grabno.
19. Dolina Pięciu Jezior - Szlak prowadzący przez najciekawsze punkty widokowe Szwajcarii Połczyńskiej, z punktem kulminacyjnym w rezerwacie Dolina Pięciu Jezior. gmina Połczyn-Zdrój – 9,61 km
20. Torfowisko Karsibór - gmina Brzeżno - 2,3 km
21. Ścieżka edukacyjna "Szlakiem mrówek" - https://polczyn.szczecinek.lasy.gov.pl/witamy/-/journal_content/56/20659670/44474638#.Y5bg8X2ZO70
22. Ścieżka edukacyjna Kłodzińskie Góry i Dolina Pokrzywicy o długości ponad 24 km na terenie powiatu świdwińskiego.
23. Szlak nad Jeziorem Kołackim -o długości blisko 10,8 km. Z pięknymi krajobrazami szlak przeznaczony zarówno do wędrówek pieszych jak i rowerzystów.
24. Ścieżka edukacyjna Jezioro Czapli o długości 1,2 km znajduje się we wsi Oparzno (gmina Świdwin). Tuż za świetlicą stoi pierwsza tablica informująca, z której można się dowiedzieć, że Jezioro Oparzno wraz z otaczającymi łąkami i lasem tworzy doskonałe miejsce do gniazdowania wielu gatunków ptaków (czapla siwa, bączek, łabędź niemy, kaczka krzyżówka, łyska, perkoz, trzcinniczek ...). Na trasie ścieżki znajduje się Pomnik Przyrody "Dąb Szarak", a przy pomoście jest miejsce na odpoczynek.
25. Ścieżka edukacyjna Wokół Kurhanów o długości ponad 3 km. Przebieg: kwatera łowiecka Nadleśnictwa Połczyn – Jezioro Kołackie – kurhany – kwatera łowiecka.
26. Ścieżka edukacyjna Polodowcowa Kraina Drawy i Dębicy o długości blisko 23 km na terenie powiatu świdwińskiegopołożona na terenie o tej samej nazwie. Jest to obszar o wyjątkowych walorach przyrodniczych, położony na terenie gmin Barwice, Czaplinek i Połczyn-Zdrój, w północnej części Pojezierza Drawskiego.
27. Stary Kolejowy szlak o długości blisko 20 km na terenie powiatu świdwińskiego. To trasa przecinająca pojezierza z północy na południe, a tym samym komunikująca Morze Bałtyckie z Pojezierzem Wałeckim. Trasa prowadząca z Kołobrzegu lub z Mielna do Wałcza ma w niedalekiej przyszłości prowadzić głównie po starotorzach dawnych linii kolejowych. Oprócz walorów sentymentalnych, taka rowerowa podróż jest przede wszystkim łatwa i przyjemna. Dawne linie kolejowe sprawiają, że każdy z łatwością pokona nawet najwyższe wzniesienia Wysoczyzny Łobeskiej. Obecnie w pełni gotowy i oznakowany odcinek prowadzi z Białogardu do Złocieńca, a dystans pomiędzy Kołobrzegiem a Karlinem pokonamy wygodną drogą rowerową. Po drodze napotkamy liczne pałace, ciekawe kościoły, dawne dworce kolejowe, a przede wszystkim zaznamy spokoju otoczeni dziką przyrodą.
28. Szlak przyrodniczy DPK ma długość 71,5 km i prowadzi z Połczyna-Zdroju do Lubieszewa (gm. Złocieniec). Na obszarze gminy Połczyn-Zdrój znajduje się odcinek o długości 18,65 km z czego 8,35 km to drogi utwardzone. Przebieg szlaku: Połczyn-Zdrój PKS – Borkowo – Wilcze Jary – Nowy Toporzyk – Kłokowo – Lipno – Czarnkowie – Śmidzięcino – Uraz – Warniłęg – Stare Worowo – Cieszyno – Złocieniec – Kolonia Kosobudy – Góra Lisica – Lubieszewo PKS
29. Ścieżka „Kocham wodę bez niej żyć nie mogę” – ścieżka edukacyjna usytuowana w bliskim położeniu Centrum Nauki w Świdwinie ul. Mieszka I 17a. Zakres informacji na tablicach ścieżki to nie tylko informacje o obiegu wody w ekosystemie i wody  (jeziora i rzeki) na terenie powiatu ale również fotografie i opisy ryb, płazów, gadów i ptaków żyjących w wodach słodkich i w ich bliskim sąsiedztwie.
Ilość ścieżek 29

TURYSTYCZNE SZLAKI ROWEROWE
        
Dolina Pięciu Jezior    Greenway - Naszyjnik Północy    Pradolina Dębnicy
        
Szlak Dziedzictwa Techniki i Architektury         Szlak Szwajcarii     Połczyńskiej    

TURYSTYCZNE SZLAKI PIESZO-ROWEROWE

        
Kocioł Świdwiński    Drawski Park Krajobrazowy    Szlak Solny
        
Szlak Szwajcarii Połczyńskiej    Wokół Połczyna-Zdroju   

Main Menu